Ten Dzień. Jedyny i wyjątkowy. Ślub. Jedyne, co nam chodzi wówczas po głowie to jaką wybrać sukienkę, jakie obrączki, ilu będzie gości i gdzie odbędzie się wesele etc. Sielankowa wizja. Wiadomo wymarzony On, wymarzony ślub, dzieci – dwójka, może trójka. Żyli długo i szczęśliwie. 

I nagle bam – zderzenie z rzeczywistością. A no tak. Nie zastanowiłaś się nad tym, jak po ślubie będzie wyglądało Wasze wspólne życie pod kątem finansów, życia zawodowego czy chociażby wychowania dzieci? Nie pomyślałaś jak zabezpieczyć siebie i dzieci w aspekcie finansowym na wypadek, gdyby na horyzoncie pojawiła się inna wymarzona partnerka? Nie przeszło Tobie przez myśl, że ten wymarzony On,  to jednak narcystyczna bestia, fenomenalnie odgrywająca rolę księcia z bajki?

W momencie, w którym w świetle polskiego prawa staniecie się oficjalnie małżeństwem, powstanie między Wami wspólność majątkowa. Gromadzenie wspólnego majątku dla wielu małżeństw jest odzwierciedleniem najwyższego zaufania i bezgranicznej miłości. Nagle wszystko, co było wyłącznie MOJE, staje się NASZE.  Zgodnie z polskim prawem w skład majątku wspólnego wchodzą: pobrane wynagrodzenia za pracę i wszelkie inne dochody z działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków, środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych, kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w ZUS.

Innymi słowy, niemal wszystko, co zarobisz Ty i Twój małżonek, a także wszelkie oszczędności emerytalne po ślubie stają się wspólne. Również korzyści finansowe, które osiągasz z majątku osobistego, wchodzą do wspólnoty majątkowej (np. dochód z wynajmu kupionego przed ślubem mieszkania). Jednakże istnieją od tego pewne wyjątki – część praw i obowiązków małżonków należy wyłącznie do majątku osobistego, nawet w przypadku wspólnoty majątkowej.

Niestety wiele kobiet (singielek, mężatek czy nawet parterek w związkach nieformalnych) nie posiada świadomości, co do możliwości zabezpieczenia siebie, partnera, dzieci i majątku pod względem prawnym i finansowym. Większość z nas nadal myśli, że jakoś to będzie, jakoś się poukłada. 

Prawo daje nam – Kobietom szereg możliwości, by zabezpieczyć swoje interesy na gruncie prawnym i finansowym. Jednym z podstawowych możliwości jest zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, dzięki której, małżonkowie mogą ograniczyć lub rozszerzyć wspólność majątkową, czy też wprowadzić całkowitą rozdzielność majątkową. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków popada w długi, wówczas w przypadku majątku wspólnego zobowiązania zostaną pokryte nie tylko z majątku osobistego osoby, która wpadła w tarapaty, ale też z majątku jego małżonka. Dzięki intercyzie można temu zapobiec. W takim przypadku za długi odpowie tylko ta osoba, która je zaciągnęła, zaś majątek drugiego małżonka pozostaje bezpieczny. Intercyza umożliwia całkowitą swobodę w dysponowaniu gromadzonymi dochodami. Każdy z małżonków ma swoje oddzielne finanse. Podczas rozprawy rozwodowej, zazwyczaj największe batalie toczone są o opiekę nad dziećmi i pieniądze. Można jednak ograniczyć ciężar ewentualnych komplikacji, podpisując intercyzę i w ten sposób zapewnić sobie spokój. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Intercyza również. Jeśli jeden z małżonków zarabia zdecydowanie więcej niż drugi, wówczas dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest wspólne rozliczenie podatkowe. Niestety nie jest to możliwe, jeśli u małżonków ustanowiono rozdzielność majątkową. W przypadku, gdy małżonkowie chcą zaciągnąć kredyt, a wcześniej podpisali intercyzę, wówczas ich zdolność kredytowa jest liczona oddzielnie, co wiązać się może z pogorszeniem warunków kredytowych.

Jakie mamy prawa i obowiązku w związku? Jaka jest różnica pomiędzy związkiem partnerskim a małżeńskim? Jak zabezpieczyć się finansowo przed zawarciem związku małżeńskiego czy nieformalnego? Jak uniknąć odpowiedzialności za długi męża / partnera? Jak kształtuje się schemat dziedziczenia i jak zabezpieczyć bliskich na wypadek śmierci? Aspekty prawne rozwiązania małżeństwa, podziału majątku, opieki nad dziećmi, alimentami – wszystkie te kwestie sukcesywnie poruszane będą na naszych warsztatach. Dam Tobie narzędzie i wiedzę do tego, byś odpowiednio dbała o swoje prawa, finanse, swoje życie.

Autor: Joanna Stasik

Podobne wpisy