Teoretycznie wszystko w Twoim życiu jest w porządku. Dom, praca, rodzina, znajomi, jednak czujesz, że coś uwiera. Co jakiś czas wraca to „dziwne” uczucie, że coś jest nie tak. Tłumaczysz sobie, że to stres, przemęczenie, próbujesz o tym nie myśleć, wziąć się w przysłowiową garść i biegniesz dalej. Jednak zanim uda ci się nabrać rozpędu, znowu opadasz z sił. Co chwilę zastanawiasz się, czy to wszystko jest normalne. Czy możesz coś zrobić, by poczuć się lepiej, czy ktoś może Ci pomóc?
W ciągu ostatnich kilku lat bardzo wzrosła samoświadomość naszego społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego i pracy nad sobą. Dziesiątki osób zaczęły dzielić się doświadczeniami związanymi z wypaleniem, problemami osobistymi oraz mówić, w jaki sposób sobie z tym radzą. Wielu ludzi rozpoczęło psychoterapię, dzięki której nauczyli się zaglądać głębiej, by rozumieć samych siebie, własne emocje i reakcje. I rozpoczęło pracę, dzięki której znacznie poprawił się ich dobrostan, wróciła radość życia i motywacja.
To świetna tendencja. Jednak to, co zwraca uwagę to fakt, że nadal zbyt często wizyta u psychologa kojarzona jest głównie z poważnymi kłopotami czy traumami. Niektórzy umniejszają swoim problemom, w myśl zasady, że inni mają gorzej. Jeszcze inni, nie do końca są pewni, czy mogą lub powinni umówić się z psychologiem, mimo że ciągle właśnie coś ich uwiera. Prawda jest taka, że już sam fakt, że ktoś czuje spadek satysfakcji lub zastanawia się nad terapią, to wystarczające powody, aby zacząć. Wszyscy mamy prawdo do dobrego, pełnego życia, dlatego każda motywacja jest dobra, by rozpocząć pracę nad sobą i umówić się ze specjalistą.
Rozwiązywanie problemów
Czasami wydaje nam się, że z pewnych sytuacji nie ma wyjścia, jest źle i tak będzie już zawsze, a my musimy nauczyć się z tym żyć. Spotkania z psychologiem, pozwalają rzucić nowe światło na różne problemy, ale przede wszystkim przyjrzeć się temu, jak na nie reagujemy i co się za tym kryje. Dzięki wsparciu specjalisty możemy rozpracować własne schematy i nauczyć się, jak radzić sobie w kolejnych niekomfortowych sytuacjach.
Zarządzanie stresem
Stres jest wielkim wrogiem współczesnego człowieka, a radzenie sobie z nim to kluczowa umiejętność. Podczas terapii, można nauczyć się rozpoznawać emocje, dowiedzieć się, jak panować nad tymi trudnymi, tak by nie doprowadzać się do sytuacji skrajnych i wyczerpujących.
Poprawa relacji interpersonalnych
Psychologowie pomagają zrozumieć mechanizmy, według których działamy w różnych sytuacjach czy relacjach międzyludzkich. Taka analiza, poparta pracą nad zdrowym postrzeganiem siebie i innych, często przekłada się na polepszenie stosunków z otoczeniem, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.
Zwiększenie satysfakcji z życia
Praca nad sobą prowadzi do podniesienia samooceny i dodaje sił do realizowania swoich celów. A to prowadzi do większej satysfakcji z życia, poczucia spójności oraz równowagi.
Radzenie sobie z problemami psychicznymi
Podczas terapii psychologowie diagnozują różne problemy psychiczne, takie jak depresja, lęki czy zaburzenia np. odżywiania. Współpraca ze specjalistą może być pierwszym krokiem do tego, by zawalczyć o powrót do zdrowia i lepszego samopoczucia.
Zapobieganie problemom zdrowotnym
Praca nad sobą może pomóc w uniknięciu problemów zdrowotnych związanych ze stresem, nadmiernym napięciem czy niezdrowymi, wyniszczającymi oczekiwaniami lub nawykami.
Psychoterapia czy rozwój osobisty to najlepsza inwestycja w siebie. Nie ważne, jaki jest twój powód, ale to, że jesteś gotowy do zmiany i pracy nad sobą. Takie podejście przynosi długotrwałe korzyści i pomaga przejść przez życie z większą świadomością, mocą i wiarą we własne siły.